A FIA betiltotta a Renault s a Ferrari lengscsillaptjt
2006.07.24. 08:37
|
 |
A kerkvetk megtik, s vibrcira ksztetik a kerekeket - nagythat | |
| Lehet, hogy jabb fordulat ll be a vilgbajnoki kzdelemben, az FIA ugyanis a mlt htvgi Francia Nagydj utn betiltott egy trkks lengscsillapt rendszert, amit eredetileg a Renault honostott meg a Forma-1-ben, de amit azta a Ferrari s ms csapatok - kztk a McLaren is - tvettek.
"Az ellenslyos lengscsillaptk, amelyeket normlis esetben az aut elejn rgztenek, mra szles krben elterjedt vltak" - rta az FIA technikai kldtte, Charlie Whiting a csapatoknak kldtt levelben. - "Habr egyszer sem krtk ki az llsfoglalsunkat arrl, hogy ezek hasznlata nem ellenkezik-e a Technikai Szablyzat valamelyik pontjval, eddig gy lttuk, nem volt velk problma."
"A legfrissebb bizonytkok s az egyes csapatok ltal elvgzett, egyre intenzvebb fejlesztsek azonban meggyztek minket arrl, hogy az eszkz legfbb clja az aut aerodinamikai teljestmnynek javtsa."
"Mivel a lengscsillaptkban felfggesztett slyt gy terveztk, hogy szabadon mozoghasson, nem rgztettk az aut rugzatlan tmeghez, amelyhez kpest ezrt nem is marad mozdulatlan."
"Ezltal, mivel a mozgs aerodinamikai elnykkel jr, gy rezzk, az ellenslyos lengscsillaptk ellenkeznek az F-1 Technikai Szablyzatnak 3.15-s paragrafusval, ezrt a tovbbiakban nem engedlyezzk a hasznlatukat."
A hats-ellenhats elvn, egy ellensly beiktatsval mkd lengscsillapt az impulzusok kiegyenltsre trekszik. Az a clja, hogy a gumi deformcijbl add, 8-9 Hz frekvencij rezgsek tomptsval segtsen az aut stabilizlsban, elssorban a kanyarokban javtva a tapadst.
Gary Anderson, a Jordan egykori technikai igazgatja az Autosport cm brit szaklapnak nyilatkozva korbban elmondta, hogy hasonl elven teszik fldrengs-biztoss a felhkarcolkat is.
"Lthatjuk, hogy az aut pattog a gumikon, amikor tmegy egy kerkvetn, mgpedig krlbell 8-9 Hz-es frekvencival" - magyarzta. - "Ez a lengscsillapt ugyanilyen frekvencival mozog, de az ellenkez irnyba."
"Hasonl ahhoz, mint a fldrengs-biztosra tervezett pletek, melyek tetejn elhelyeznek egy vztartlyt, hogy amikor az plet megdl, a vz az ellenkez irnyba ramoljon."
Az FIA lpse lltlag a Renault szmra jelent nagyobb csapst, mert struktrjuk rvn a Michelin gumijai hajlamosabbak az Anderson ltal emltett vibrcira. Egyes plykon, ahol egyenetlen az aszfalt s magasak a rzkvek, lltlag hrom tizedmsodperces elnyt is jelenthet az ellenslyos lengscsillapt hasznlata. Az autosport.com gy tudja, a renault utn nemrg a Red Bull s a McLaren is kifejlesztette a sajt rendszert, a Ferrari viszont csak meghatrozott plykon vetette be a sajtjt. Mostantl egyikk sem lhet a lehetsggel.
A Bridgestone technikai igazgatja, Hisao Suganuma azt mondta, nem vrnak visszaesst a gumik teljestmnyben az ellenslyos lengscsillapt betiltsa miatt.
A koncepci egybknt nem j: az 1940-es vekben hasonl elven mkd lengscsillaptt hasznltak mr a Citroen 2CV esetben is.
|